BAŞKENT ÜNİVERSİTESİ
Ticari Bilimler Fakültesi
Uluslararası Ticaret Bölümü

 

Tanıtım

Yoğun rekabet koşulları altında olan işletmelerin ekonomik ve ticari faaliyetleri, dünyamıza 21. yüzyılda damgasını vuran küreselleşme ile daha zor şartlarda sürdürülmektedir. Bu şartlar altında özellikle uluslararası vizyona sahip, ihracat ve ithalat performanslarını iyileştiren, uluslararası ortaklıklar ve sözleşmeler yoluyla ilişkilerini sağlıklı hale getiren işletmeler daha başarılı olabilmektedir. Uluslararası arenada işletmelerin sergileyecekleri başarı ise her şeyden önce sahip oldukları uluslararası ticari ve ekonomik ilişkileri iyi bilen insan kaynaklarına bağlıdır. Bu nedenle, ülkemiz işletmeleri de uluslararası faaliyetlerinde başarılı olmak için uluslararası ticareti iyi bilen uzman elemanlara her geçen gün daha çok talepte bulunmakta ve kadrolarını bu nitelikteki elemanlarla güçlendirmeye çalışmaktadırlar. Dolayısıyla, ülkemizin ve işletmelerin uluslararası ticaret konusunda ihtiyaç duydukları insan kaynaklarını yetiştirmek ve bu yöndeki taleplerine yanıt vermek, Uluslararası Ticaret Bölümü'nün temel amacını oluşturmaktadır.

Uluslararası Ticaret Bölümü, 4 yıllık lisans eğitimi vermektedir. Ders programında, matematik, ekonomi, hukuk ve işletmecilik ile ilgili temel konular yanında, Dış Ticaret, Uluslararası Ekonomik ve Ticari Örgütler, Uluslararası Ticaret Hukuku, Uluslararası Satışlar ve Anlaşmalar, Dış Ticaret Finansmanı, Türkiye'nin Dış Ticaret İlişkileri ve Türkiye ve AB Gümrük Mevzuatı gibi uzmanlaşmaya yönelik mesleki dersler, kurumsal ve uygulamalı olarak verilmektedir. Ayrıca zorunlu İngilizce derslerinin yanında ikinci bir yabancı dil öğrenme olanağı da sağlanmaktadır. Öğrenciler özel ve kamu kuruluşlarında, bölüm denetiminde 30 işgünü Yaz Stajı ve en az 400 saat süreli İşbaşında Eğitim yapmaktadırlar.

Mezunlarımız kamu ve özel sektör kuruluşlarının uluslararası ticaretle ilgili tüm birimlerinde uzman eleman ve yönetici konumlarında çalışabilmektedirler. Bu bağlamda, Başbakanlık Dış Ticaret Müsteşarlığı, Eximbank, Bankaların Kambiyo Birimleri, İhracatçı Birlikleri ve Üye Kuruluşları, Serbest Bölgeler, Gümrük Müsteşarlığı, Dış Ticaret Sermaye Şirketleri ile özel kuruluşların ihracat-ithalat birimleri, gümrük ve uluslararası ticaret ve nakliyat firmaları gibi kurum ve kuruluşlarda istihdam edilmektedir.

 Uluslararası Ticaret Bölümü TM-1 puan türüyle öğrenci almaktadır.

BÖLÜM TANITIM VİDEOSUNA ULAŞMAK İÇİN LİNKE TIKLAYINIZ

Uluslararası Ticaret Bölümü

Uluslararası Ticaret Bölümü - 2